Další rok za námi
Napsal Radek | 7.června 2026
Končí další školní rok, dobíhají letošní kroužky a je tedy čas pochlubit se činností. Pozitivní zprávou je, že v naší dílně je denně nějaký kroužek - anebo rovnou dva. Podařilo se nám rozběhnout klub papírových modelářů, kolegyně zkusila modelaření rodičů s dětmi. Také se ukázalo, že myšlenka samostatného "jezdícího" kroužku bez jakékoliv modelářské činnosti je životaschopná.
Na druhou stranu, byly i slabší chvíle. Už na podzim jsme z technických a zdravotních důvodů odpískali akci sv. Václavské ježdění. V kroužku rodičů s dětmi jsou výsledky velmi individuální, od toho, že rodiče sledují, jak jejich pětiletý klučina pečlivě staví papírové mašinky v H0, až po opačný případ, kdy tatínek staví diorama podle instrukcí svého syna. Ten si v mezičase hraje s dřevěnou vláčkodráhou...
Z individuálních úspěchů je třeba zmínit dokončení dalšího skrytého nádraží. Tentokrát jde vlastně o nácestnou devítikolejovou výhybnu s užitečnou délkou cca 250cm.
Ono primárně jsem nestavěl skryťák, ale místo pro rychlé nakolejení parku před ježděním. (Zvukové mašiny a nové vozy opravdu na kolejích nenecháváme. Přichystání a úklid bohužel přidává ke každému kroužku cca hodinku technických prací..)
Zvláštností je nepoužití výhybek - obě zhlaví jsem vyřešil mostovou přesuvnou a tváří se funkčně. O prázdninách, když bude moduliště rozebrané, doplním ještě aretaci polohy mostu.
Kromě bilancování se samozřejmě díváme dopředu a plánujeme poprázdninové akce. V sobotu 3. října proběhne ježdění pro veřejnost. V TT kroužcích se budeme věnovat hromadné stavbě dioramat podle námětů z knihy Milana Ferdiána.
Tím se dostávám k možná nejvýraznějšímu pokroku sezóny. Asi před rokem jsem definitivně opustil sice velký, ale nespolehlivý CO2 laser, a pořídil Creality Falcon A1. Tedy řešení "vše v jednom", žádné do-do. Prostě nakreslím, vypálím, nepřemýšlím. :)
Vznikly desítky různých výrobků z kartonu i překližky, od stojánků na barvy, velkoplošné dlažby a "kočičáky", ale i spousta domů a domečků.
Plán je takový, že TT začátečníci budou povinně stavět diorama se stodolou. Pokročilí modeláři si bubou moci vybrat z více námětů z Milanovy knihy. K tomu samozřejmě budeme pokračovat na klubových modulech, motat stromy a keře, možná budou i Be-Bíčka. (Letošní Daa-ky se vcelku povedly.)

