Digitalizce podruhé - LN boxy

image Tento článek navazuje na předchozí díl popisující volbu systému a centrály.
Lokomotivy se v modulové železnici obvykle "řídí" ovladači FRED(I), se kterými obsluha chodí mezi moduly a připojuje si je podle potřeby k rozvodům Loconetu. Někteří stavitelé preferují zabudování zásuvek přímo do konstrukce modulů, což je starší pojetí přetrvávající v některých dopravnách. Jiní používají samostatné "krabičky", které lze rozmístit po layoutu podle situace a potřeby. Pro tuto variantu jsme se rozhodli i my.

image Originální řešení rozvodné krabičky neboli LN boxu ukazuje sousední obrázek převzatý ze stránek FREMO. Jeho výrobu popisuje tato stránka.
Z pohledu malého českého (pardon, moravského) člověka má tento výrobek podstatnou nevýhodu - cenu. Ať už zvažuji nabídku polotovarů z německých e-shopů anebo stavbu od základu, krabička přijde u Conrada řádově na 120Kč, konektory jsou kus po 35Kč a tak dále...

image Následoval proto krátký průzkum mezi českými kluby, které LN boxy pro svoji potřebu vyráběly a byly ochotny se podělit o know-how - Ostramo a Moduly Brno.
Protože žádné z těchto řešení není zcela bezproblémové (třeba i kvůli použití pro XpressNet namísto Loconetu), rozhodnul jsem se pro vlastní konstrukci.
Prvním krokem byl nákup konektorů z ebay, protože od nich se odvíjí další návrh. Zvolil jsem podstatně levnější variantu, než je použita ve FREMO předloze, a uvidíme... I kdyby časem odešly, bude celková výměna levnější variantou.
Dalším krokem byl výběr krabičky z webu www.krabicky.cz. Vyhrál typ KP 45 A, na který se vejdou čelně tři sloty a je dostatečně hluboký pro zasunutí upínací svorky.

image Nakreslil jsem jednoduchý plošný spoj. Použité konektory mají poněkud menší rozteč nožiček a jiné umístění kotvících trnů, takže spoj je oboustranný, resp. jednostranný se spoustou propojek.
Ověřovací prototyp jsem vyleptal sám, hromadnou výrobu z Gerber dat pak s důvěrou svěřil Ethanu Wongovi (sales @ jacohk.com). Mohu doporučit - výborná komunikace a cena zlomkem místních nabídek.

image Po shromáždění dílčích komponent a osazení desek konektory následovala vlastně první náročnější manuální práce - orýsování krabiček, odvrtání otvorů a doladění rozměrů děr. Krabička se výborně řeže odlamovacím nožem, při vrtání se bez natavování tvoří špona, takže pohodová práce. Z toho důvodu jsem neuvažoval ani o nějaké automatizaci na souřadnicovém stole anebo rovnou CNC výrobě.
Upevňovací svorky jsou Učka naohýbaná ze čtverky plechu se závitem M6. Samozřejmě ve finále pozinkovaná a doplněná o šroubek.