Plumlov II. - položeno jest

imageTak hurá, mám položeno. Teda ne úplně všechno, ale to, co je, stačí pro otestování sjízdnosti celé stanice a bezproblémové zapojení elektroinstalace. Chybí vlastně jen dvě koleje do výtopny, do kterých musím zapustit prohlížecí jámy. A samozřejmě celý segment vlečky (F), kde ještě drobně poladím kolejový plán podle stavebního uspořádání.
Zároveň (a znovu) je krásně vidět umístění výhybek jen na dvou segmentech (B a D) plus budoucí vlečka. Takže segmenty A, C a E jsou i zapojeny a tím vlastně elektricky sjízdné. Trošku to kazí čepy na modulech, které překážejí jejich samostatnému použití někde v layoutu. Prostě žádný spěch, jezdit se bude na celém nádraží anebo vůbec...
 

imageNa rozdíl od stavby Trnávky jsem přistoupil k několika zjednodušením a technologickým úpravám:
Kostry - Jsou opět krabicoidní z 12mm bukové překližky.
Držáky nohou - Tentokrát 3D tisk na vlepený šroub a křídlomatku, nicméně kompatibilní s předchozíma hliníkovýma nohama na magnet.

image 3D prvky - Na vedlejší fotce dole si všimněte dílu se dvěma šachtami na nohy. Tvoří krátkou stranu segmentu a zároveň řeší úhel 135°. Podobně další díl s šachtou úhluje 135° nalevo.
Barva - Opustil jsem světlý nátěr spodku modulů. Celočerné provedení používám dlouhodobě a protože zapojuju zásadně "na stole" a nikoliv v leže "nad hlavou", nemám problémy s viditelností.
Elektroinstalace - Zde nastal značný posun. U Trnávky jsem se snažil mít vše "na očích" a rozpojitelné, což se ukázalo jako úplná zbytečnost. Později jsem dlouho vedl dráty volně a přichycoval natloukacími sponkami. Plumlov je mým prvním (modelářským) projektem, kde používám standardní rozvaděčové kabelové žlaby.

Výhybky - Trnávka byla jediným projektem, kde jsem připínal napájení jazyků v závislosti na poloze výhybky. Od té doby vždy propojuji jazyky s přilehlými opornicemi a tím šetřím dráty i přepínací kontakt, a to bez zjevné změny funkce...
Přestavníky - Opět - Trnávka byla mou jedinou stanicí na home-made servopřestavnících (plus Zajícovo ovládání). Od té doby používám různé verze MPx a přímo je ovládám páčkovými přepínači na panelu.
S tím souvisí moje současné dilema. Plumlov má 22 výhybek plus další funkce (hlavně lampy a návěstidla), což přináší problém s narůstající kabeláží. Uvažoval jsem sice o digitálních dekodérech (na které budu připravený), ale vadí mi TCO potřebné pro připojení klasického pultu. Zatím se chci inspirovat H0kovým Jeseníkem.